luni, 3 decembrie 2007

National "****" TV

Campionatul e mai curat decat acum 10 ani insa tot se vorbeste de blaturi si meciuri aranjate; se incearca o curatenie... parca misca ceva dar nu tocmai. Patroni, directori tehnici, presedinti, toti isi dau in petec cu declaratii si acuze. Pai bine ma imbecililor, ce v-ati gandit? Imi iau echipa de fotbal si devin superstar. Locul vostru e intr-un birou/palat cu mana pe carnetul de cecuri, ca sa zic asa, si cu treburi in alte afaceri. Interviuri dau antrenorii si jucatorii. Altfel apar discutii, nu-i asa? Stati dracului in banca voastra si sa vedeti cum creste arbitrajul daca nu mai puneti presiuni pe cavalerii in negru metalizat(misto echipamente au nu?). Presa pune paie pe foc ca le dati voi paie. Majoritatea jurnalistilor sunt ratati, dar avem cativa in domeniul sportiv care au ceva treaba si daca nu i-ati alimenta pe ceilalti macar as putea sa citesc si eu presa si sa aflu INFORMATII. Desigur, sunt multi bani la mijloc si meciurile aranjate nu vor disparea (vezi Italia, Anglia), dar in cacat, voi nu ajutati cu nimic. Si ajungem la cel mai rau dintre cei mai rai, comentatorul de la National "****" TV. Ce avorton! Meciul in cauza e Gloria Buzau - Steaua Bucuresti. Iz de blat din start. Nu neaga nimeni. Nici macar Rica. Costel Bucur mare prieten cu evlaviosul oier alea alea. Totusi de ochii lumii sau nu, in media, cei de la Gloria ne-au asigurat ca se vor stradui sa castige. Din meci n-am inteles mai nimic, dar Gloria a avut o ratare care cam putea asa cum pute comentatoru *****. Iz de blat iar... in fine... nici Steaua nici Gloria nu au aratat mare lucru in rest. Vine minutul 78 si Dica, la un corner, este marcat prost sau se demarca bine sau surprinzator sau cum vreti voi si marcheaza. Comentatorul ia o gura de scrot, trage aer in piept impreuna cu niste floci si ne relateaza pe parcursul celor 15 minute ramase (3 prelungire) cum Dica era inexplicabil singur acolo si asta sigur va aduce plangeri din partea CFR-ului si a altor echipe. Dar ne relateaza bine tipul, de vreo 10 ori, cu formulari genu: "Nu vreau sa intram in speculatii, dar acea faza suspecta va fi contestata indelung". Fiti fara griji, in cele 15 minute mingea s-a dat de colo-colo dar el avea alta foaie in fata (si sl*b*z pe). "Dupa golul marcat suspect de Steaua stadionul a amutit. Parca urmaresc o piesa de teatru... nu am mai asistat la un asemenea meci" sau "Gloria a invins U Cluj cu gol in ultimul minut, dar fanii pleaca de pe acum de la stadion (minutul 85 gen) fiind convinsi ca nu se va mai intampla nimic". Mama ma-tii!. Vine mintul 91 si Gloria primeste o lovitura libera in urma careia Romica Bunica inscrie. "Uitati-va la el, NU SE BUCURA". Probabil in acest moment vecinii mei s-au speriat pentru ca i-am umplut frigiderul imbecilului de carne. Pai bine ma retardatule... La inceput zici ca blat, meci nasol, alea alea si la sfarsit instigi ca nesimtitul la scandal insistand pe o faza care nu a fost discutabila si mai ai tupeul sa zici ca vrei campionat curat. Tu il murdaresti cu marul discordiei pe care mai bine ti-l bagai in cur, poponarule. In urma unui comentariu atat de jalnic si instigator cu siguranta ca numarul acuzatiilor se va inmulti, cel al suspiciunilor la fel, si chiar daca campionatul nu a devenit (nu sustin asta) mai murdar, tu l-ai murdarit. O mica analiza de cauza si efect ne va spune imediat ca initiativa ta imbecila va scadea interesul suporterilor, si deci, si al telespectatorilor in ceea ce priveste meciurile din campionat. Asta va duce la un rating mai prost decat cel inexistent pe care il are deja National "****" TV. Iti iei singur painea de la gura, bai pulea. Intradevar meciul poate fi analizat de catre cineva care chiar SE PRICEPE si nu exclud posibilitatea de blat (desi rezultatul final a fost 1-1), dar cu ce drept te bagi tu care nu ai nici o treaba cu sportul rege?